یادداشت و مقاله

برنامه دولت برای سال جدید پایان مداخله‌ در اقتصاد باشد

فصل تجارت - فقدان لوازم اقتصاد خصوصی، مداخله‌گرایی و حمایت‌گرایی دولت است که ایرانیان در سراسر سال 1397 با یکی از عریان‌ترین چهره‌های آن مواجه شدند و نتایج زیانبار آن را به چشم دیدند و با تمام وجود حس کردند.

الزامات تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

فصل تجارت - در حالی که در شرایط فعلی کشور گرفتار محاصره اقتصادی همه‌جانبه آمریکا شده و فشار آن بر مردم منتقل شده و برای رفع آن باید چاره‌اندیشی کرد. برخی اندیشمندان فقط به انتقاد از دولت و نظام می‌پردازند در حالی که لازم است پیشنهادات خود را در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت و تبعات اجرای آن به دولت ارائه دهند تا مقاومت مردم با تلخی همراه نشود.

پرسش بزرگ سال 97

فصل تجارت - علی میرزاخانی

عامل نجات بانک‌ها

فصل تجارت - پیام نوروزی کارشناس اقتصادی شعله ور شدن دوباره نرخ تورم، رشد اقتصادی صفر یا حتی منفی، جهش بیش از 150 درصدی نرخ ارز، رشد بالای قیمت مسکن و نرخ سود سپرده بانکی کمتر از نرخ تورم از جمله ویژگی‌های متغیرهای کلان اقتصادی در سال 97 است. این یادداشت عمدتا به این بحث می‌پردازد که آیا وضعیت سال 97 قابل پیش‌بینی بود یا اینکه ناشی از تصمیماتی خارج از اراده سیاست‌گذار، از جمله خروج آمریکا از برجام بوده است.

کابوس دلار

فصل تجارت - احسان جعفری باقرآبادی کارشناس بانکی بررسی تاریخچه قیمتی ارز در ایران نشان از آن دارد که همواره با افزایش نرخ ارز دست به گریبان بوده‌ایم و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد طی سال‌های 1390 تا 1392 این امر شتاب گرفت. بحران ارزی مذکور در دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی آرام گرفته بود و استمرار این امر سبب شد بانک جهانی در ابتدای ماه آوریل سال 2018 چشم‌انداز اقتصاد ایران را مثبت توصیف کند و نرخ رشدی بیش از 4 درصد را نوید داد، صندوق بین‌المللی پول نیز در ماه مارس رشدی تقریبا مشابه را پیش‌بینی کرده بود. اما چه شد که این صندوق در ماه سپتامبر و در کمتر از شش ماه با تغییر برآورد خود، رشد منفی 5/ 1 درصدی را برای اقتصاد ایران پیش بینی کند؟

ناترازی در بودجه

فصل تجارت - حمید کردبچه عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا توماس کارلایل(Thomas Carlyle) فیلسوف و نویسنده اسکاتلندی (1849)، برای اولین بار اصطلاح علم حزن انگیز(Dismal Science) را به علم اقتصاد نسبت داد. از دیدگاه بسیاری از سیاستمداران، به ویژه در کشورهای توسعه نیافته، این سخن کارلایل بهترین توصیف از این علم و عالمان آن است. کسانی که دائم با تکرار این عبارت که ناهار مجانی وجود ندارد (no free lunch)، رویاهای شیرین و چشم‌اندازهای آرمانی را که آنها تصویر می‌کنند، دست نیافتنی می‌نمایانند و به جای آن آسمانی تیره را نوید می‌دهند. در کشور ما نیز بسیاری از سیاستمداران، بدون توجه به این اصل مهم که بر اساس آن برای به‌دست آوردن هر محصول و نتیجه‌ای، باید از نهاده مناسب آن برخوردار بود و شرایط و الزامات آن را فراهم کرد، همیشه در رویاهای خود در یک فضای بدون هزینه، ناهارهای مجانی را روی هم چیده و به بالاترین مراتب رفاه و توسعه را و به همگان نوید می‌دهند.

ارزیابی اقتصاد 97

فصل تجارت - سالی را پشت سر گذاشتیم که گرچه بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان، دشواری آن را پیش بینی کرده بودند، اما از همان ماه ابتدایی شرایط به نحوی رقم خورد که هیچ‌کس انتظار آن را نداشت. طی سال‌های قبل متغیرهای انباره‌ای کلان اقتصاد وضعیتی را پدید آورده بود که همچون اتاقی مملو از گاز، با یک جرقه منفجر می‌شد.

تخصیص ارز سرنوشت واردات دارو در سال 98 را رقم می زند

فصل تجارت - واردات بعضی اقلام دارویی که مشابه ساخت داخل دارد، ممنوع شده است. عرضه بی مشکل این اقلام منوط به تامین نقدینگی تولیدکنندگان داروست. از سوی دیگر واردات بعضی مواد جانبی که مصارف غیردارویی دارد اما برای تولید ضروری است، با چالش همراه است.

مرغ محبوب‌ترین گوشتِ جهان ثروتمند است

فصل تجارت - مرغ نه‌تنها در ایران بیشترین سهم مصرف گوشت را به خود اختصاص داده، بلکه در جهان هم همین وضعیت را دارد. چرا این اتفاق افتاده‌است؟ جدای از آن، میزان مصرف گوشت مرغ طی سال‌های اخیر تشدید هم شده، اما کیفیت پایین زندگی مرغ‌ها در مرغ‌داری، روی کیفیت گوشت آن‌ها هم تاثیر گذاشته. چه راهکارهایی برای حل این مشکل وجود دارد؟

صنعت نفت، مرغ عزا و عروسی

فصل تجارت - صنعت نفت در دولت یازدهم و دوازدهم تا امروز با وجود تمام سنگ‌اندازی‌ها و ناملایماتی که پیش‌روی خود داشت، در تمام آنچه از آغاز دولت یازدهم وعده داده شد، توفیق تقریبا کامل یافت.

فشار آمریکا موثر است؟

فصل تجارت - کیت جانسون فارن پالیسی ترامپ از زمان اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران بارها تاکید کرده که هدف از این اقدام، فشار بر اقتصاد این کشور و وادار کردن ایرانی‌ها به حضور در پای میز مذاکره است. اواخر سال قبل تحریم‌ها علیه بخش‌هایی از اقتصاد ایران آغاز شد و دولت آمریکا قصد دارد در بهار سال جاری فشارها را افزایش دهد اما این پرسش مهم همواره مطرح بوده که آیا این فشارها برای فروپاشی اقتصاد ایران و رسیدن آمریکا به هدف خود کافی است؟

سردرگمی در کاخ سفید

فصل تجارت - دویل مک مانوس لس‌آنجلس تایمز ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ادعا می‌کند سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده و سیاست اعمال «حداکثر فشار» موفقیت‌آمیز بوده است. او سال پیش در سخنرانی‌های مختلف با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای سال 2015 ایران بدترین پیمان منعقد شده آمریکا در تاریخ این کشور بوده تلاش کرد خروج آمریکا از این پیمان را توجیه کند. اما درباره اثرگذاری تحریم‌ها بر ایران تردیدهایی وجود دارد. ترامپ همواره خواستار انعقاد پیمانی جدید که شامل موضوعات فراگیرتر می‌شود بوده و معتقد است فشارهای اقتصادی، ایران را پای میز مذاکره خواهد کشاند.

عامل تعیین کننده

فصل تجارت - حمیرا پاموک رویترز دولت آمریکا در سال‌های اخیر از تحریم برای اعمال فشار بر دیگر کشورها از جمله ایران استفاده کرده و درخصوص ایران، کاهش تدریجی صادرات نفت یک ابزار تاثیرگذار محسوب می‌شود. سیاست کاستن از عرضه نفت ایران به بازارهای جهان تاکنون موفق بوده و به نظر می‌رسد ایالات متحده با توجه به شرایط بازار نفت، رویکرد تدریجی برای رسیدن به این هدف اتخاذ کرده است. دو منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند هدف آمریکا این است که از ماه مه ‌میزان صادرات نفت ایران 20 درصد کاهش یابد و به زیر یک میلیون بشکه در روز برسد. این هدف با درخواست از خریداران نفت ایران برای کاستن از خرید خود انجام می‌شود و تاکنون خریدها کاهش یافته است.

تفاوت‌های ایران و ونزوئلا

فصل تجارت - دیوید ومر شورای آتلانتیک ژاکوب لو، وزیر دارایی پیشین آمریکا معتقد است در حالی که تصمیم دولت آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران بی‌نتیجه خواهد بود، زیرا هم‌پیمان‌های آمریکا و نیز چین و روسیه با این تصمیم همراهی نمی‌کنند رویکرد دولت آمریکا در قبال ونزوئلا رویکردی موثر محسوب می‌شود؛ زیرا تعداد زیادی از کشورها هر یک به دلایل خاص خود با آمریکا همراه هستند و آنچه در آینده رخ خواهد داد، می‌تواند الگویی برای اقدامات آتی آمریکا باشد.

آینده تحریم‌ها

فصل تجارت - هشتم ماه مه‌ یعنی حدود یک ماه و نیم دیگر، دوره 6 ماهه معافیت خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا پایان می‌یابد و پرسش‌های متعددی پیرامون تصمیم آمریکا درباره تمدید یا لغو این معافیت مطرح است. تحریم‌های آمریکا علیه بخش انرژی ایران از پیش سبب کاهش شدید صادرات نفت این کشور شده و هدف اعلام‌شده دولت آمریکا به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

دور زدن تحریم ها، بستر گسترش فساد

فصل تجارت - مسیر دور زدن تحریم ها از زیرزمین های تاریک می گذرد و در این تاریکی هر اتفاقی محتمل است.

ضرورت متنوع سازی تجارت خارجی

فصل تجارت - حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران طی یادداشتی نوشت: امروز فرصت‌های طلایی برای توسعه تجارت با برخی کشورهای منطقه به‌ویژه عراق، عمان و افغانستان به وجود آمده است که می‌تواند گره شوک کاهش حجم تجارت خارجی ایران در اثر تحریم‌ها را قدری سست کند؛ اما باید هشیار بود که اتکای گسترده و بی حساب به این شرکای تجاری باطل السحر تحریم‌ها نیست.

تلاش برای دوری از بیمارستان

فصل تجارت - «مراقبت در خانه» یکی از برنامه‌هایی است که ژاپنی‌ها برای نگهداری از افراد پیر در نظر گرفته‌اند تا بتوانند هزینه‌های بیمارستانی را کاهش بدهند. همه می‌دانند که بیمارستان‌ها هزینه‌های سنگینی به همراه دارند. مراقبت در خانه می‌تواند این هزینه‌ها را به حداقل برساند.

تخت گاز قیمت‌ها

فصل تجارت - امیرحسین کاکائی استادیار دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت سال 1397 یک سال بد برای صنعت و بازار خودرو بود، البته اولین چیزی که به ذهن هر کسی می‌رسد افزایش چند برابری قیمت خودرو بود. در روزهای آخر سال پراید 20 میلیونی به پرواز درآمد و قیمت 52 میلیون تومان را تجربه کرد.

سه پنجره به سوی بازار

فصل تجارت - حسن کریمی‌سنجری کارشناس صنعت خودرو سال 97 را باید سالی پر ریسک برای اقتصاد و متاثر از آن سالی پر از محدودیت برای صنعت خودرو ایران نامید. در ابتدای این سال ادعای غیرحقوقی رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر ترک معاهده برجام پس از چند بار تهدید بالاخره جامه عمل پوشانده شد و با ترک یکسویه آمریکایی‌ها فشار بر شرکای صنعت خودروسازی آغاز شد. به رغم ماهیت غیرحقوقی رفتار آمریکایی‌ها، اما به‌دلیل سیطره مدیریتی و اقتصادی آنها بر نظام بانکداری دنیا و نیز اهمیت بازار آمریکا برای شرکای قدیمی جمهوری اسلامی ایران نظیر چین تحریم‌های جدید به مراتب شدیدتر از تحریم‌های دور قبل بر اقتصاد ایران و به‌ویژه صنعت خودرو فشار وارد ساخت.

شکاف در عرضه و تقاضا

فصل تجارت - فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو اولین نشانه‌های ناپایداری در اقتصاد کشور بعد از گذشت بیش از 4 سال تعقل و آرامش نسبی در فضای اقتصادی در اواخر سال قبل با اعتراضات شرق کشور و نوسانات ارزی آغاز شد. خیز مجدد نرخ ارز که توسط برخی از کارشناسان در پی سیاست‌های انبساطی پولی و رشد نقدینگی سال‌های اخیر پیش‌بینی شده بود سبب نگرانی از بروز یک ناپایداری اقتصادی جدید در میان فعالان اقتصادی و مصرف‌کنندگان شد.

یک سال با صنعت خودرو

فصل تجارت - اگر قیاسی میان صنایع مختلف در سال 97 انجام دهیم، شاید بتوانیم یکی از عجیب‌ترین و در عین حال حساسیت‌برانگیزترین آنها را صنعت خودرو بدانیم.

اخبار خواندنی

صنایع بالادستی و بحران تامین مواد اولیه در صنایع پایین دستی

الزامات ملی و مدنی حکومت قانون

بانک عام‌المنفعه

عایدی 370 میلیارد دلاری

نقابی برای کمک‌های حزبی

پیشگیری یا حمایت؟

اقتصاد خیریه

پاشنه آشیل دیپلماسی

راه آهن قزوین - رشت، شریان ارتباطات منطقه ای

شروط موفقیت ادغام بانک‌ها

اوراق بدهی؛ منبع ارزان تأمین سرمایه

اولویت برنامه ششم کوچک کردن دولت است

رویایی که کابوس‌مان می‌شود؟

جنگ با بوکو حرام

اصلاحات ممکن است؟

نظامیان فاسد در قدرت

دو سناریوی پیش‌رو

بحران در نیجریه

حکمرانی چهره فعالان اقتصادی را خراب کرده است

رشد 70 درصدی شاخص کل بازار سرمایه در سال 97

دولت عامل اثر گذار در وضعیت بازار ملک

جهت‌دهی شایعات به معاملات ملک

جایگزینی ابزار با هدف

آنچه محققان نمی‌بینند!

محک پایان‌نامه‌های دانشجویی

اقتصادسنجی در ایران

3 نکته درباره ادغام بانک های نظامی

درختی که باید آبیاری‌اش کرد

تحولات ارز و واقعیت‌های بازار

کانال انتظارات

مذاکره برای مذاکره؟

قاچاق حرفه‌ای سوخت

کلید چینی بحران

لغو تحریم‌ها کافی است؟

مذاکرات کره و آمریکا

چرخه بازگشت به دهه 60

ضرورت برگزاری بزرگداشت روز ملی آب

تلاش برای توسعه گلخانه و کشت گیاهان دارویی

مسیر استحکام بخش خصوصی

واقعیت‌های سیاست‌های جمعیتی در ایران

تفاوت‌ فروشگاه تعاونی با سایر فروشگاه‌ها

انتخاب سردفتران با چه معیاری؟

اشتغال‌زایی با انحصار زدایی

تعیین استانداردهای کیفی

بازار خدمات حقوقی

چشم‌انداز دانشگاه؛ استاد و دانشجو قاتل انگیزه‌های یکدیگرند

بنگاه داری برای سازمان تامین اجتماعی مجاز است؟

بنگاه‌داری کار دست بانک‌ها ‌داد

مجازات صرافی‌های بدون مجوز

عمق ناچیز معاملات

منبع ارزان تامین سرمایه

بالانس بودجه دولت

بحران زدایی با ابزار مالی

بازار اوراق بدهی

رأی قاضی دادگاه قم؛ مجازات از چه نوع؟

شوک منفی عرضه کل

دو ابهام بزرگ

عقبگرد در اصلاحات

رقابت با لیبرالیسم

ثبات ادامه دارد؟

کاپیتالیسم چینی

فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری یا بنگاه‌داری؟

مشکلات منشأ داخلی دارند یا خارجی؟

چشم‌انداز اقتصاد در صورت تصویب نشدن FATF

دودی که به چشم همه می‌رود

تغییر نسل کارآفرینان

درک مشترک از مسائل روز

رای دهندگان واجد شرایط

انتخابات اتاق‌های بازرگانی

دولت‌ها باید قلم به دست بگیرند، نه کلنگ

لجام گسیختگی ارزی به نفع هیچ کس نیست

برداشت ارز از خودپردازها، با کدام مکانیسم؟

بن‌بست سرمایه‌داری دولتی

تورم یک پدیده پولی است

چرا دولتِ کاسب امید و اعتماد مردم را بر باد می‌دهد؟

افزایش قیمت مسکن با افزایش عوارض ساخت

الگوی مشارکت جمعی

ابزارهای ممکن و مفید

حلقه مفقوده در مدیریت شهری

جراحی ترافیک

مناسبت ها طلا و سکه را گران کرده است

خودکشی در همه‌جا افول کرده

نوسان بزرگ در راه است؟

سه پیش‌بینی در بازار

رنسانس در تولید

جهت‌یابی قیمت نفت

حفره سیاست‌های ارزی

دولت در بازار محصولات کشاورزی دخالت نمی کند

سیستم دفاعی اقتصاد و خطاهای سیاست‌گذاری

تهران مرموز؟

کارنامه 5 برنامه توسعه

ارزیابی مطلق یا نسبی؟

غفلت از مکانیسم قیمت‌ها

پدیده شاندیز و مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز؛ میراث دو دهه سهل‌انگاری

سال 98 سال سختی برای اقتصاد ایران است؟

هنوز امیدی هست؟

متهم اصلی بحران گوشت چه کسانی هستند؟

آسیب‌های هدر‌رفت سرمایه اجتماعی

متهم اصلی بحران گوسفند

تقویت نمایندگان حزبی؟

کاهش مشارکت مردم؟

تغییر نگاه نمایندگان؟

فرآیند جدید شمارش آرا

استانی شدن انتخابات مجلس

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

سراب اشتغال با وام ارزان

خطر در همه جا!

پرسش‌های بی پاسخ

تقابل در دو سوی آتلانتیک

آمریکا بازخواهد گشت؟

افزایش قیمت حامل‌های انرژی؛ تولیدکننده و مصرف کننده چه می‌گویند؟

گفت‌وگو؛ سلاح برقراری امنیت نرم

چرا همه نگاه‌ها به دولت است

پروازهای داخلی در نوروز گران نمی شود

رنج تولید؛ عطش مصرف

بخش تعاون بیشترین هم گرایی را با اقتصاد مقاومتی دارد

ابهام در خوراک پتروشیمی‌ها

بودجه و بورس

مقاومت پویا؛ ویژگی‌ها و مقتضیات

لایحه بودجه و فراموشی مناطق

ضرورت اصلاح سبک اقتصادی زندگی

تاثیر عدم قطعیت‌ها بر فضای کسب‌وکار

اتکا به بخش خصوصی، راهکار عبور از بحران

ریشه‌های تورم کجاست؟

ریشه‌های تورم

بازار مسکن نیازمند ثبات اقتصاد

2 گزینه مناسب‌تر از ساخت واحدهای جدید

قواعد فقهی و تجارت آزاد

حرمت متمایز ربا

کارکرد نهادهای سنتی

اسلام و اقتصاد بازار

عوام‌فریبی در مخالفت با اصلاحات تأمین اجتماعی

تجار خوشنام مغلوب شده‌اند

شفافیت برای معاهده پالرمو

ملاحظاتی درباره نرخ ارز

موفقیت‌های غیر قابل کتمان

تهدید غول‌های انحصاری

پنج اشتباه متداول

بدیل جدی وجود دارد؟

آینده سرمایه‌داری

حمایت از تولید، کمرنگ تر از همیشه

نابودی چهارمیلیون هکتار سطح جنگلی در ایران

هل دادن دولت به سمت بی تصمیمی

یارانه‌ها و تولید ناخالص داخلی

اصلاح ساختار ورشکستگی

اشک‌ها و لبخندها

دارایی‌های موهوم و منجمد

بحران بانکی

نگاهی به چالش های عمده سیمان در سال 98

استفاده از ابزارهای بازار بدهی برای تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌ها

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری